Про Mitacs

Міжнародна ініціатива для студентів з 10 країн
для дослідницького стажування в кращих університетах Канади

Про Mitacs

 Мitacs — це канадська національна, двомовна неприбуткова організація, яка сприяє поширенню інновацій по всій Канаді та у всьому світі. Організація займається інвестуванням у пошук нових знань через співпрацю з найкращими дослідниками світу та пошук нових талантів серед молоді. 

Mitacs тісно співпрацює з бізнесом, дослідницькими установами та урядами з метою створення безпечніших міст, кращої якості охорони здоров’я, якісніших продуктів харчування, чистішого довкілля та більш різноманітної й інклюзивної економіки. Mitacs прагне розвивати співпрацю між промисловістю, науковими колами та урядом, а також розвивати міжнародні дослідницькі мережі між канадськими академічними установами та іншими країнами світу.

Програми дослідницьких стажувань Mitacs доступні для учасників з Австралії, Бразилії, Китаю, Колумбії, Франції, Німеччини, Гонконгу, Мексики, Тайваню, Тунісу, Великобританії, США та України. У 2017 році українець, професор Університету Торонто та бізнес-аналітик IBM Canada Олександр Романко ініціював включення України до канадської програми Mitacs Globalink, завдяки чому українські студенти мають змогу безкоштовно стажуватися у Канадських університетах. За 2022-2024 роки ще 600 українських студентів та науковців зможуть вдосконалити свої вміння у Канаді. Загалом, участь у стажуваннях взяли понад 15 тисяч фахівців з 14 країн

Mitacs фінансується урядом Канади разом з урядом Альберти, урядом Британської Колумбії, Дослідницькою Манітобою, урядом Нью-Брансвіку, урядом Ньюфаундленду та Лабрадору, урядом Нової Шотландії, урядом Онтаріо, Інноваційним агентством провінції Онтаріо, урядом Квебеку, урядом Саскачевану та урядом Юкона.

Disclaimer: This website was created and is managed by Dr. Oleksandr Romanko to promote the Mitacs Globalink program to Ukrainian students. Although it uses content from Mitacs, it is not managed, verified, or owned by Mitacs. For official information, please visit www.mitacs.ca.

Ініціатор канадської програми стажувань Mitacs для України – Олександр Романко, професор Університету Торонто

Доктор Олександр Романко працює провідним науковим співробітником у підрозділі кількісних досліджень фінансових ризиків компанії SS&C Technologies Canada, він також є професором за сумісництвом в Університеті Торонто, УКУ, KSE та American University Kyiv. Доктор Романко здобув ступінь PhD в галузі комп’ютерних наук в Університеті МакМастер в Канаді. Раніше працював старшим аналітиком і менеджером з кількісних досліджень у підрозділі Watson Financial Services компанії IBM. Автор понад двадцяти статей та розділів книг з управління фінансовими ризиками, машинного навчання та аналітики даних. Його дослідження зосереджені на алгоритмах оптимізації, моделюванні фінансових портфелів, машинному навчанні та штучному інтелекті, які застосовуються до фінансів та ризик менеджменту. Щоб популяризувати науку про дані та аналітику як новий шлях кар’єри в Україні, починаючи з 2013 року доктор Романко був співорганізатором та викладав на численних одно- та дводенних курсах з бізнес-аналітики та штучного інтелекту, які відвідали понад 5000 слухачів. Доктор Романко є співзасновником канадської програми Mitacs Research Internship Program для України, яка дозволила понад 200 українським студентам та аспірантам взяти участь у проєктах дослідницьких стажувань в університетах та компаніях Канади.

Історія стажувань Mitacs для України

Mitacs – розвиває інновації в Канаді і країнах-партнерах через підтримку науково-дослідних колаборацій між компаніями, університетами та урядовими структурами. Співфінансування науково-дослідних стажувань відбувається за кошти Уряду Канади. З одного боку, це венчурні інвестиції від Уряду Канади в комерціалізацію прикладних наукових досліджень. З іншого, науково-дослідна співпраця між компанією і університетом або двома університетами, яка забезпечує якісний результат завдяки інтернам, які виступають з‘єднуючим ланцюгом колаборації.

“Раніше в Канаді, як і зараз в Україні, існувала система договорів, коли компанія замовляла дослідження університету, а університет через півроку зазвичай приходив і показував якогось «сферичного коня в вакуумі», тобто зовсім не те, що замовляла компанія. Тому тут зрозуміли, що для реального результату співпраці має бути людина (інтерн), яка стане провідником між компанією та університетом, розумітиме суть замовлення та очікуваний результат. Інтернами можуть бути студенти-магістри, аспіранти або постдоки”, – пояснює ініціатор Mitacs для України доктор Олександр Романко. Він з власного досвіду розуміє, наскільки важливі науково-дослідні стажування під егідою Mitacs для України, як один з напрямків інноваційного розвитку, оскільки, ще навчаючись в аспірантурі в Канаді, сам проходив два таких стажування в компанії IBM, де і залишився працювати після отримання PhD. Тому ідея долучити Україну, як країну-партнера Mitacs виникла у доктора Романка ще у 2011. Але на той час, на жаль, при повній згоді Mitacs , зацікавленості з боку України не було…

Після Революції Гідності Олександр Романко повернувся до організації партнерства України та Mitacs у програмі стажувань у Канаді. Він зустрічався з депутатами Парламенту Канади і канадськими міністрами правлячої на той момент консервативної партії, вів перемовини з представниками ліберальної партії. Процес йшов дуже повільно, бо канадські урядовці питали: “Чого ми чуємо цю пропозицію тільки від тебе, а не від Уряду України?” А Міністри освіти і науки України листи-підтримки обіцяли, але так ніколи і не написали.
Два з половиною роки роботи з урядовцями, депутатами та представниками університетів в Україні були безрезультатними. Проте після зустрічі з Ліссою Матіас, яка була віце-президенткою Mitacs по міжнародному партнерству, з’явився шанс. Вона пообіцяла спробувати домовитися про долучення України як країни-партнера у Канадському міністерстві інновацій, науки та економічного розвитку, яке і фінансує Mitacs.

Тоді, у 2016 році, через декілька тижнів після тої розмови, Ліссі Матіас вдалося – Канадське міністерство погодилося. Так Україна стала десятою країною-партнером програми. Крім того, вони погодилися зробити для України знижку на співфінансування стажувань. Зазвичай при вартості стажування $10000, Уряд Канади дає 50%, а інші 50% коштів дає країна-партнер, звідки приїжджає інтерн. Для інтернів програма безкоштовна. Уряд Канади погодився покривати дві третини вартості стажувань, від України треба було одну третину.

Відтак почався етап спілкування з потенційними благодійниками, які могли б стати донорами програми Mitacs. В результаті Western NIS Enterprise Fund та Myhal Family Foundation погодилися покривали третину вартості стажування. Фінансування організували через Канадсько-Українську Фундацію імені Тараса Шевченка. Це найбільший фонд української діаспори в Канаді, тож він став містком між донорами та Mitacs.

В червні 2017 року в Університеті Торонто підписали меморандум про взаєморозуміння між Mitacs та Шевченківською Фундацією. В результаті влітку 2018 51 інтерн з України приїхали стажуватися у Канаду (35 – співфінансовані донорами і 16 – повністю покритих Mitacs). Влітку 2019 року – ще 81 інтерн (32 – співфінансовані донорами і 49 – повністю покритих Mitacs). “Те, що Mitacs буде брати ще інтернів повністю за свій кошт на додаток до співфінансованих, виявилося для нас приємним сюрпризом. І якщо перерахувати, то в результаті виявилося, що 85-90% вартості стажувань покривав Mitacs, а 10-15% – благодійники”, – розповідає доктор Олександр Романко.
Слід зазначити, що меморандум ми підписали на одну з трьох міжнародних програм Mitacs. Це програма тримісячних стажувань для бакалаврів третього курсу Координаторка Олена Скалянська організовувала для інтернів дводенні буткемпи в Києві перед поїздкою в Канаду. Запрошували мотиваційних спікерів, тренували presentation skills, ділилися лайфхаками щодо життя в Канаді. На наші буткемпи завжди приходив Амбасадор Канади в Україні. Під час перебування в Канаді для інтернів з Торонто і околиць Олена організовувала екскурсії в Google, Amazon, IBM, Microsoft, Uber, а також низку інших активностей.

Після закінчення стажувань всі інтерни зобов‘язані повернутися в свої країни закінчувати четвертий курс бакалаврату, але ті з них, хто після закінчення бакалаврату вступлять в магістратуру або аспірантуру університету Канади, отримають $15K від Уряду Канади на фінансування свого навчання.

“Співфінансування програми Mitacs для України благодійниками завжди було виключенням. У всіх інших країнах-партнерах її співфінансували урядові структури. Наші ж донори попередили, що вони зможуть підмінити в цьому сенсі Уряд України на перші три роки програми, а далі або співфінансування програми переймає Уряд України, або програму доведеться призупинити”, – розповідає доктор Романко.
Наприкінці 2019 року завдяки Міністерці освіти і науки України Анні Новосад вдалося підписати угоду між Mitacs і МОН, де співфінансування відбувалося з Держбюджету України. МОН погодився співфінансувати 14 інтернів, що звичайно не співставно з урядами Китаю чи Індії, які співфінансують по 200 інтернів (Mitacs обмежує їх у більшій кількості інтернів).

Через пандемію коронавірусу, стажування влітку 2020 року для 50 вже відібраних інтернів з України, не відбулися. На літо 2021 року Mitacs відібрав 14 інтернів з України, відповідно до співфінансування МОН. Проте стажування 2021 року було віддаленим, а Mitacs був змушений повністю оплатити всі 14 стажувань, бо, як виявилося, з Держбюджету України неможливо співфінансувати remote стажування…
Станом на початок війни росії проти України, на стажування влітку 2022 року були відібрані 64 інтерни з України (14 співфінансованих МОН і 50 повністю профінансованих Mitacs). Завдяки зусиллям Олександра, Mitacs погодився повністю покрити всіх інтернів з України, ще й додатково взяв шістьох. Тому цього року до Канади мало приїхати 70 інтернів з України. Багато з них вже в Канаді і почали стажування, інші чекають на візу.

7 червня в Оттаві між Mitacs та МОН підписано Угоду, згідно з якою Mitacs повністю профінансує 600 науково-дослідних стажувань для України протягом наступних трьох років.